Finans Terimler Sözlüğü

Atomic Swap Nedir

Klasik finans sisteminde swap iki tarafın belirli süreler baz alınarak varlıklarını değiştirmesini ifade eder. Atomic Swap ise değişik blokzincirlerinde yer alan kripto paraların birbiriyle takas edilmesini sağlayan teknolojidir.

Farklı blokzincirlerde bulunan kripto paraların arada herhangi bir aracı olmadan takas edilebilmesi Atomic Swap sayesinde gerçekleşir. Atomic Swap gerçekleştirilen merkezi aracı sisteme ihtiyaç duyulması söz konusu değildir. İşlemler çoklu imzalı cüzdan ve akıllı kontratlar ile onay alındıktan sonra yapılır.

Atomic Swap Nasıl Çalışır?

Atomic Swap, iki farklı kripto para arasındaki takas işlemlerinin blokzincirleri üzerinden gerçekleşmesini mümkün hale getirir. Süre., iki tarafın karşılıklı olarak tanımlanmış tüm koşulları yerine getirmesinden sonra aktif olur.

Bu süreçte üçüncü taraflara ihtiyaç söz konusu değildir. Atomic Swap ile bütün işlemler blokzinciri aracılığı ile akıllı kontratlarla yapılır.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu