Finans Terimler Sözlüğü

TxID Kodu Nedir?

Transaction ID/Hash’in kısaltması TxID’dir. Türkçe’de işlem kimliği olarak adlandırılır. Her kimlik birbirinden farklıdır. Bir işlemi temsil eden her kimlik biriciktir. Hash ya da ID olarak tanımlanan kavramlar kripto para işlemlerinde kimliği tanımlar.

Art arta gelen, harfler ve rakamlardan oluşan TxID kodu, 64 karakterden oluşan bir dizidir. Bu numerolojik dizi yaptığınız her işlemin kimliğini ifade eder. Özel olarak yaratılan kimlik numarasıyla işlemlerin blok zincire eklenmesini sağlar.  Kripto para çekme ve yatırma işlemlerinize ilişkin tüm ayrıntılara bu kodla erişebilirsiniz.

TxID Ne Amaçla Kullanılır?

Bir kripto para kullanıcısı, yapılan kripto işlemlerini blok zinciri üzerinden görebilmesi için TxID koduna ihtiyaç duyar. Birden çok işlem tarafından yapılan blok zincirleri bloklardan oluşur.

Blok zincirde işlemlerin sansürsüz ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için fonlara yapılan harcama TxID’ler ile kanıtlanır. İşlem kayıtları blok zincire kalıcı olarak gömülür ve silinmesi mümkün değildir. Bu kayıtlar haricinde işle kimliği ile şu bilgilere erişebilirsiniz:

  • Gönderim tarihi
  • Gönderilen miktar
  • Transfer yapılan hesap
  • İşlemi gerçekleştiren kişi

Fonlardan para çekme ve yatırma işlemlerinde eksik para olması durumunda geri alınabilmesi onayı için TxID kodu yardımcı olur. Aynı zamanda yatırım yaptığınız halde görünmeyen kripto paralarınızı çeşitli platformlar tarafından bu kod ile kontrol edebilirsiniz.

TxID Kodu Kaç Hanelidir?

İşlem kimliği olarak tanımlanan benzersiz TxID kodu 64 haneden oluşur. Bu numerolojik dizi ilk olarak 2009 yılında Bitcoin’in kurucusu olan Satoshi Nakamoto tarafından arkadaşına gönderilen ilk Bitcoin transfer işlemini temsil eder. Blok zinciri içerisinde bu kod hala görünür.

TxID Kodu Nereden Bulunur?

Blok zincirinde yer alan tüm işlem kimlikleri erişilebilir durumdadır. İşleme ilişkin tüm ayrıntılar herkese açık durumdadır. Söz konusu olan şeffaflık belirli bir işlemle ilgili tüm bilgilerin görünebileceği anlamına gelir. Alıcı ve gönderici kimliklerini açıkça ifade etmese de bağlantı kurulabilir.

Merkezi bir kripto para borsasına para yatırma ya da çekme işlemi uyguladığınızda işlemin kodu size gösterilir. Kullanılan platformda “İşlem Geçmişi” bölümünden TxID kodlarına erişebilirsiniz.  Herhangi bir işlem için koda tıkladığınızda o blok zinciri üzerindeki ilgili işlem açılır.

Erkan Koşar

Kripto para dünyasının önde gelen haber yazarıdır. Sektördeki güncel gelişmeleri özgün ve etkili bir şekilde aktararak okuyucuların bilinçlenmesine katkı sağlar. Alanında uzman ve yeniliklere açık bir haberci olarak, kripto para piyasasının nabzını titizlikle takip eder ve objektif bir perspektifle paylaşır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu