Finans Terimler Sözlüğü

Airdrop Nedir? Airdrop’tan Nasıl Faydalanılır?

Kripto dünyasının yaygın kullanılan terimlerinden biri de Airdrop’tur. Bir tür pazarlama stratejisi olarak değerlendirilen Airdrop’lar, yeni coinlerin piyasaya sürüleceği zaman daha sık kullanılan bir yöntemdir. Ancak çoğu zaman coin fork durumlarında da Airdrop sisteminden faydalanılır. Peki ya tam olarak Airdrop nedir ve Airdrop’lar nasıl alınır? Hangi birimlerde Airdrop’lar olabilir? Sorularını merak edebilirsiniz. İşte merak ettiğiniz önemli detaylar.

Airdrop Nedir?

Airdrop ücretsiz dağıtım adı verilen bir tür kripto para belirtecidir. Borsalarda Earn gibi kripto ödülleri de Airdrop dediğimiz sistemle sağlanıyor. Ücretsiz olarak kripto paraları dijital cüzdanlara dağıtabiliyor. İki farklı şekilde Airdrop’un söz konusu olduğu görülebilir. Birincisi bir coinin portföyünü genişletmek amacıyla farklı amaçlı uygulanmasıdır, öteki ise çatallanma halidir. Genellikle bağlı bulundukları blockchain ağlarının yanı sıra yeni bir blockchain ağı üzerinde bulunmayı tercih edebilirler. Zümreyi veya işlevini değiştirme amacıyla fork dediğimiz çatallanma durumları söz konusu olabiliyor. Bu durumda da tıpkı yeni altcoin duyurusunda yapılan Airdrop stratejisi uygulanabiliyor.

Airdrop’tan Nasıl Faydalanılır?

Airdrop’lar her zaman gerçekleşen bir durum değildir. Genellikle borsada yaşanan gelişmelerden haberdar olarak Airdrop takibi yapabilirsiniz. Ancak asıl gelişmelerin kripto para borsalarında yani kripto sitelerinde gerçekleştiğini unutmamalısınız. Airdrop vb. Etkinlikler devamlı olarak buralardan duyurulur veya gerçekleştirilir. Sonuç olarak borsa takibi yapmalı ve devamlı güncelleştirmeleri incelemeniz gerekir. Ayrıca Airdrop’tan faydalanabilmeniz için mutlaka bir kripto cüzdanınızın bulunması gerekir. Genellikle söz konusu Airdrop’un yapılacağı birim üzerinden bir dijital cüzdana ihtiyaç duyarsınız.

Hangi Birimlerde Airdrop’lar Olabilir?

Bugüne kadar birçok kripto para birimi Airdrop sistemini kullanmıştır. Earn dediğimiz ödül merkezi sistemleriyle dağıtımlar söz konusu olabiliyor. Eğer herhangi bir kripto para borsasında Earn veya Rewards sistemlerine dahil olan bir kripto para görürseniz; Ya Airdrop sistemi uygulanıyordur ya da farklı ve benzer bir sistem söz konusudur.

Ahmet Aslan

Kripto varlıkların yükselişini izlemeye ve analiz etmeye adanmış bir haberci. Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve bu alandaki önemli gelişmeleri okuyucularına aktarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu