Finans Terimler Sözlüğü

Merkezi Kayıt Defteri

Blokzincir dünyasında geleneksel muhasebe yöntemlerinde yer alan kayıt defteri söz konusudur. Geriye dönük olan herhangi bir bilginin silinmediği ve değiştirilemediği özel ekosistemde veriler kayıt defterinde tutulur.

Verilerin geleneksel yöntemden farklı olarak tek noktada değil, birden fazla kopya halinde eşlere dağılarak saklanması merkezi kayıt defterini oluşturur. Saklanan özel verilerin her biri birbirlerine kriptografik olarak bağlandığı için değiştirilemez ve silinemez özelliklerdedir.

Değişiklik yapılması gereken durumlarda bir eş tarafından yapılan değişiklik kriptografi sayesinde bütün kopyalara yansıtılır. Böylelikle birbiriyle örtüşür şekilde veriler depolanır. Blokzincirindeki kayıt defterleri geleneksel kayıt defterlerinin dijital ve güvenlik seviyesinin daha yüksek olduğu türü olarak değerlendirilir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu