Finans Terimler Sözlüğü

Application Specific Integrated Circuit (ASIC) Uygulamaya Özgü Tümleşik Devre

ASIC (Application Specific Integrated Circuit) uygulamaya özgü tümleşik devre olarak adlandırılır. Belirli bir uygulama ya da amaç için özel olarak oluşturulan tümleşik devreli cihazlardır. Programlanabilir olan mantık cihazı veya standart bir mantık devresi ile kıyaslama yapıldığı zaman ASIC devrelerinin daha iyi performans sergilediği görülebilir.

ASIC devresi hemen her elektronik cihaz içerisinde yer alabilir. Kullanım alanları son derece geniştir. ASIC sistemlerinin hepsi belirli amaçlar çerçevesinde üretilmiş özel devrelerdir. Bu sebeple, onları tasarlayıp üreten şirketler tarafından piyasaya şirketlere özel teknolojiler altında sunulabilirler.

ASIC Avantajları Nelerdir?

Genellikle normal bilgisayarlar, kripto para madenciliği için yetersiz kalır. Hashing işlemlerinin zorluğu yükseldikçe standart bilgisayar ekipmanlarında sürecin gerçekleştirilmesi zor olabilir. Bu durumda bilgisayarlar yüksek enerji tüketirler ve madenciliği zor duruma sokarlar. Tam bu noktada bu madencilik işlemleri için üretilen ASIC’ler ortaya çıkar.

ASIC sistemleri özel tasarımlarıyla daha düşük enerji tüketerek madenciler için ideal bir ortam hazırlar. ASIC’lerin madencilik için kullanılmaları hashing işlemlerinin sürecini kısaltır ve enerji tasarrufu sunar.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu