Finans Terimler Sözlüğü

Satoshi (Sats) Nedir?

Ekonomi terimlerinde kripto paranın artmasıyla beraber sık duyulan terimin birisi de satoshi terimidir. Satoshi, Bitcoin’in en küçük birimidir. Adını Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakatomo’dan almıştır. Günümüzde en çok merak edilen konular arasında gelir. satoshi nedir? Satoshi ne işe yarar? Nasıl ortaya çıktı? Gibi sorular oldukça merak edilen konular arasında gelir.

Satoshi ( Sats ) Nedir?

Teknolojinin ve teknik donanımların gelişmesiyle beraber dijital paralarda günümüzde önem kazanır. Dijital para birimi kripto para olarak adlandırılır. Fakat en yüksek değere sahip kripto para ise Bitcoin’dir.

Bitcoinin en küçük birimi ise Satoshi’dir. Satoshi Bitcoin’in alımını ve satışını kolaylaştırmak amacıyla kullanıcılara sunulur. Bitcoin’in piyasa değeri yüksek olduğundan kullanıcı kısıtlaması sunduğu için uygulamaya geçirilen Satoshi, kripto para borsasında 2008 yılından beri varlığını sürdürür. Bitcoin dijital para birimlerinden birine dönüşmeden önce Satoshi olarak sistemde yer alır.

Satoshi Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilerek günümüze kadar gelmiştir. Bitcoin’in alt değeridir. 2008 yılında borsaya sunularak alım gücü az olan kullanıcılara sunularak, borsaya teşvik edilmeye çalışılır.

1 Satoshinin değeri 0.00000001 BTC olarak belirlenir. Coin ise adını kurucusundan alır. Bitcoin kullanıcıları yaratıcısına duyulan saygıyı ölümsüzleştirmek için sistemde adının her daim yer alması gerektiğini savunurlar.bu yüzden 2008 yılından beri Satoshi olarak anılır.

Satoshi Ne İşe Yarar?

Kripto para piyasalarında en değerli para birimi Bitcoin’dir. 1 Bitcoinin birim fiyatı oldukça yüksektir. Fiyatı yüksek olduğundan piyasadaki kullanıcıların Bitcoin alıp satması oldukça zordur. Buna çözüm yolu bulmak amacıyla;

  • Yaratıcıları alternatif coin üreterek piyasaya sürerler.
  • Satoshi’nin birim fiyatının uygun olmasıyla piyasaya yeni kullanıcıların girerek dijital paranın sürekliliğinin sağlanması etkili olur.
  • Küçük birimlerin olmasıyla Bitcoin işlemleri daha kolay yapılır.

Sermayesi az kullanıcıların Satoshi alarak borsaya adım atmış olurlar. Ufak da olsa yatırımların yapılmasıyla Satoshi adından söz ettirir.

1 Satoshi (Sats) Kaç BTC’ Dir?

Satoshi, Bitcoin dijital para biriminin en küçüğüdür. Kripto para borsalarında küçük bütçeler ile işlem yapılmasına olanak sağlar. 1 Satoshi alındığında 0.00000001 BTC’ ye sahip olunur. 10 Satoshi ise 0.000000010 BTC değerindedir. 100 m Satoshi’ ye sahip olan kullanıcı 1 Bitcoine sahip olur. Satoshi almak isteyen kişilerin kripto para piyasalarında hesap oluşturarak sanal cüzdan açmaları gerekir. Açılan sanal cüzdanla beraber piyasadan alım- satım yapılır. Tüm borsa işlemleri yapılır ve takip edilir.

Ahmet Aslan

Kripto varlıkların yükselişini izlemeye ve analiz etmeye adanmış bir haberci. Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve bu alandaki önemli gelişmeleri okuyucularına aktarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu