Finans Terimler Sözlüğü

Zincir Bölünmesi

Zincir bölünmesi blokzincir sisteminde yaşanan çatallanmaları tanımlamak için kullanılır. Blokzincir ekosisteminde madencilerin yazılımlarla çalıştığı sırada bir veya daha fazla çatallanma meydana gelebilir. Birçok kripto para bu tür çatallanmalar sonucunda ortaya çıkar.

Çatallanmalar kendi içerisinde ikiye ayrılır. Hard ve soft olarak tanımlanır. Soft fork geriye dönük uyumlu bölünmeyendir. Hard fork ise geriye dönük uyumsuz bölünme olarak nitelendirilir. Ancak soft fork ile gelen güncellemeler topluluk içerisinde anlaşmazlıklara yol açarsa hard fork yaşanabilir.

Büyük kripto paralar çatallanma sonucu ortaya çıkar. Bitcoin’den ayrılarak beliren Litecoin ve Bitcoin Cash en iyi örnekler arasındadır. Ethereum kısmında da aynı gelişmeler yaşanır. Zincir bölünmesi aynı zamanda blokzincir yazılımının gelişmesinde de etkili bir rol üstlenir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu