EthereumVitalik Buterin

Vitalik Buterin, Ethereum ile ilgili Yeni Fikirlerini Paylaştı

Planları arasında Ethereum koduna özel protokoller eklemek ve bunları blockchain’in en üst seviyelerine yerleştirmek bulunuyor. Bahsedilen protokoller arasında ERC-4337, ZK-EVM’ler, özel mempools, code precompiles ve likit staking gibi önemli konseptler yer alıyor. Buterin, Ethereum kodunda ERC-4337 gibi protokollerin daha fazla vurgulanması gerektiğini düşünse de, bu yaklaşımın karmaşık ticaret işlemlerine yol açabileceği endişesine ulaştı.

Aynı zamanda Ethereum’un kurucusu, likit staking sağlayıcılarının aşırı şekilde yoğunlaşmasından kaygı duyuyor. Lido staking havuzunun mevcut stake edilmiş Ether’in yaklaşık %32’sini kontrol ettiğini belirtti. Bununla birlikte, bu havuzun çeşitli doğrulayıcılara dağıtılmış olduğunu vurguladı. Vitalik Buterin, Rocket Pool ve Lido gibi en iyi sağlayıcıların farklı riskleri barındırdığını ve güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığına dikkat çekti.

Buterin, Ethereum üzerinde likit staking’i daha da merkezi hale getirebilecek değişiklikler yapmak yerine, daha fazla staking sağlayıcısının kullanılmasını teşvik etmek amacıyla baskı kurmak yerine stratejisini paylaştı.

Ahmet Aslan

Kripto varlıkların yükselişini izlemeye ve analiz etmeye adanmış bir haberci. Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve bu alandaki önemli gelişmeleri okuyucularına aktarmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu