Projeler

UMA Coin Nedir

UMA (Universal Market Access) Coin, Ethereum platformunda çalışan kripto paralardan biridir. UMA ismi verilen bir sistem içerisinde kullanıcıların dijital varlıklarını ve sözleşmelerini yaratmaları için kullanılır. Bu sistem içerisinde gerçekleşen işlemler içim UMA Coin bir yakıt işlevine sahiptir. Hart Lambur ve Allison Lu tarafından 2018 yılının Aralık ayında piyasaya sürülmüştür.

UMA blockchain tabanına sahip açık kaynaklı bir platform olması nedeniyle tüm kullanıcıların merkezi olmayan finansal ürünler ve hizmetler oluşturmasına olanak tanır. Protokol adı olan Universal Market Access anlam olarak evrensel piyasa erişimine ulaşmayı hedefleyen bir vizyonla üretilmiştir.

UMA, OO (Optimistic Oracle) teknolojisiyle bir doğrulama aracı kullanarak çalışır. Bu teknoloji belirsiz ve karmaşık durumlarda doğruluğun garanti altına alınması için tasarlanmıştır. Bu özellik, farklı dijital projelerde de kullanılır. Farklı blok zincirleri arasında transfer yapılabilmesini mümkün hale getiren bu sistem aynı zamanda gelecekteki olayların sonuçlarını tahmin etmede de kullanılabilir.

UMA sözleşmelerinin yönetimi akıllı sözleşmeler tarafından sağlanır. Bu sözleşmeler normal sözleşmelerle benzerlik gösterse de farkı, kâğıt üzerinde bir taslak değildir. Blockchain üzerinde protokol oluşturularak çalışır. Sözleşme şartları karşı taraf tarafından oluşturulur. Doğrudan arayüze gerek kalmadan oluşturulan UMA sözleşmeleri kullanıcıların finansal kazanç sağlamalarına erişim sağlar.

Yeni UMA Coin Nasıl Oluşturulur?

Ethereum blockchain sisteminde çalışan UMA madencilik oluşturularak elde edilebilir. Madencilik ise; büyük miktarlardaki işlemlerin kanıtı olarak konsensüs mekanizması temel alınarak çalışan bir süreçtir. Madenciliğin geleneksel süreçlerin aksine dünya genelinde merkezi olmayan bilgisayarlar blockchainleri korur ve doğrulanmasını sağlar. Karşılığında ise ağda bulunan bilgisayarlar, işlem güçlerini artırmak için yeni coinler verilerek ödüllendirilir.

Toplamda Kaç UMA Coin Var?

UMA, Universal Market Access protokolünün Ethereum platformunda işlem gören yönetişim tokenidir. Coinlerin toplam arzı ise 105 milyondur. 2020 yılının ekim ayında piyasada coin sayısı yaklaşık 55 milyondu.

UMA ilk arza olduğunda yaklaşık 2 milyon coin satışı gerçekleşti. Yaklaşık 48 milyon coin proje kurucularına, 35 milyon, protokolü geliştirenlere ödül olarak ayrıldı. Gelecekteki satışlar için 14,5 milyon coin satışı tayin edildi.

Tokenlere yeni sahip olanlar protokoldeki sistem güncellemeleri ve parametre değişikliklerinde oy kullanabilir. Oy katılımında teşvik sağlanması için ağda yapılan her oylama süreci için, UMA arzının 0,05’ine eşit bir ödül, aktif kullanıcılar arasında dağıtılır.

UMA Coin Nasıl Satın Alınır?

UMA Coin, kullanıcılar tarafından çeşitli platformlar ve borsalardan alınıp satılabilirler. Güvendiğiniz bir platform tercih ederek kolaylıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ahmet Aslan

Kripto varlıkların yükselişini izlemeye ve analiz etmeye adanmış bir haberci. Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve bu alandaki önemli gelişmeleri okuyucularına aktarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu