Finans Terimler Sözlüğü

Tedavüldeki Miktar

Kripto para birimlerinin dolaşımdaki arzı zaman içerisinde artabilir veya azalabilir. Dolaşımdaki arz ve tedavüldeki miktar kişilerin erişebileceği tokenleri ifade eder. Toplam miktar veya maksimum miktar ile karıştırılmaması önemlidir. Toplam arz, var olan tokenin sayısını, daha önce basılmış paraların ve yakılan tokenlerin sayısını ölçmek için tercih edilir. Maksimum arz ise gelecekte çıkarılabilecek veya kullanıma sunulacak tokenler başta olmak üzere tedavüldeki maksimum miktarı belirtir.

Kripto para birimlerinin tedavüldeki miktarı mevcut piyasa fiyatı ile dolaşımdaki token sayısının çarpımıyla elde edilen piyasa değerinin hesaplanması için tercih edilir. Bu sebeple, belirli kripto paranın her birinin dolaşım arzına sahip olması durumunda aynı hesap işleme konulur. Yakılan kripto paralar dolaşımdaki toplam miktarın azalmasına sebep olabilir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu