Finans Terimler Sözlüğü

Scalping Nedir

Kripto paralarda anlık olarak alma satma işlemi gerçekleştirmek için uygulanan strateji Scalping olarak adlandırılır. Para piyasaları içerisinde yatırım yapma yöntemlerinden biri olarak sıklıkla kullanılır.

Yatırımcıların Forex piyasalarında işlem yapması için uyguladığı pek çok teknikten biri olan scalping, genellikle fiyatlandırmalara ve göstergelere dayalıdır. Bu yöntem; kısa süre içerisinde birden çok işlem yaparak kar oranını artırmak isteyenler tarafından kullanılır.

Scalping Nerede Kullanılır?

Scalping, kripto para borsalarında yatırım varlıklarına uygulanan bir işlemdir. Hızlı çıkış ve iniş verilerine sahip oldukları için piyasa grafiklerinde fiyat hareketlerine bağlı olarak direnç ve destek noktalarında anlık kırılmalar yaşanır.

Kazanç zamanında pozisyon açarak kar elde etmeyi amaçlayan yatırımcılar scalping tekniği uygular. Genellikle bu yöntem yüksek hacimle işlem yapan yatırımcılar tarafından tercih edilir. Bu yöntemle ilgili bilinmesi gereken husus riskin çok yüksek olduğudur.

Scalping işlemlerinin uygulandığı yatırım araçlarının çoğunlukla değeri düşüktür. Büyük meblağda yatırım yapmaya uygun olan alt coinler bu teknik için oldukça elverişli bir alandır. Bu tekniğin doğru bir şekilde çalışabilmesi için yatırımcıların iyi bir çıkış stratejisine sahip olması önemlidir.

Scalping Amacı Nedir?

Scalping; çok kısa sürede gerçekleşen hacimsel yükseliş ve düşüşleri avantaja çevirerek kazanç sağlamak amacıyla kullanılır. Bir işlem hacminden maksimum kazanç elde etmek için çok kısa süre içerisinde gerçekleşen bir trade işlemidir.

5 dakikada uzun sürmeyen ya da 10-15 pip hareket alanı içerisinde olan işlemler scalping olarak nitelendirilir. Bu yöntemi benimseyerek gün içerisinde al sat stratejisi uygulayan yatırımcılar scalpers olarak adlandırılır. Bu kişiler bir işlem günü içinde birden çok işlemden kar elde edebilmek için pozisyonları farklı seviyelerden açarlar.

Scalping Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kısa vadede yatırım yapmak isteyen kullanıcılar sıklıkla scalping stratejisini tercih eder. Riskli bir işlem olsa da yüksek kazanç sağlaması bakımından yatırımcılar tarafından yoğun ilgiyle kullanılır. Anlık alma satma işlemleriyle kar etmeyi amaçlayan bu işlem için bazı hususlara dikkat edilmesi önemlidir. Tekniği uygularken dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekildedir:

  • Para piyasalarıyla ilişkili olan gelişmeler ve analizler düzenli olarak takip edilmelidir.
  • Grafik okuma ve yorumlama becerisi gelişmiş olmalıdır.
  • Uygulanan yönteme cevap verme niteliği yüksek olan indikatör araştırması yapılmalıdır.
  • Yapılan işlemlerin komisyon maliyetleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
  • İşlem süresi içinde “kar al”, “zarar kes” seviyeleri hesaplanmalıdır.

Yatırımcıların bu yöntemi uygularken kararlı ve disiplinli olması önemlidir. Yukarıdaki hususlara dikkat edilmesi, doğru stratejilerin uygulanabilmesini sağlar. Böylelikle kar elde edebilme potansiyeli yükselir.

Erkan Koşar

Kripto para dünyasının önde gelen haber yazarıdır. Sektördeki güncel gelişmeleri özgün ve etkili bir şekilde aktararak okuyucuların bilinçlenmesine katkı sağlar. Alanında uzman ve yeniliklere açık bir haberci olarak, kripto para piyasasının nabzını titizlikle takip eder ve objektif bir perspektifle paylaşır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu