Finans Terimler Sözlüğü

Mutabakat Blokzinciri

Konsorsiyum blokzinciri olarak da adlandırılan mutabakat blokzinciri özel zincirler arasındaki unsurların birleştirilmesini sağlar. Her iki sistemden en dikkate değer fark konsensüs düzeyinde görülür. Herkesin blokları doğrulayabileceği açık bir sistem veya tek bir varlığın üreticileri blok olarak atadıkları kapalı sistem yerine bir konsorsiyum zinciri, eşit derece güçlü tarafın doğrulayabileceği bir sistemdir.

Sistemin kuralları bir hayli esnektir. Zincirin görünürlüğü sınırlı olabilir. Yetkili kişiler tarafından görülebilir veya herkes görüntüleyebilir. Fikir birliğine ulaşıldığı takdirde değişiklik yapılabilir. Blockchain sisteminin işleyişi ile alakalı olarak tarafların belirli kısımlarının dürüst davrandığı durumlarda sistemde sorun yaşanmaz.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu