Finans Terimler Sözlüğü

Merkeziyetsiz Uygulamalar

Merkezi bulunmayan, kurum veya kişilere bağlı olmadan çalışan yazılım türleri merkeziyetsiz uygulama olarak adlandırılır. Merkezi olmayan yazılımlar blockchain veya eşer arası P2P ağlar üzerinde aktif olarak çalışabilir. Herhangi bir kişinin kontrolü bulunmadan kendi kendine işleyen sistemlerinin geliştirilme amacı üçüncü parti kişi veya kurumların işlemler üzerindeki etkisini azaltmak olarak bilinir.

Geleneksel uygulamaların aksine aracı bulundurmadan kullanıcı ile sağlayıcı arasında köprü kurulur. Belirli otoriteler tarafından yönetilmeyen ve merkezi olmayan blockchain tabanlı çözümler, sansürlere karşı koruma elde etmenizi sağlar. İşlemlerin kesintiye uğrama ihtimalleri ise düşüktür. Ağa işlem gücü sağlayanların bir kısmında teknik sorunlar olsa bile diğer sağlayıcılar üzerinden işlemler devam eder.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu