Finans Terimler Sözlüğü

Merkeziyetsiz Borsa

DEX (Decentralized Exchange) merkezi borsalara göre merkeziyetsiz borsa olarak işlem yütürülerek alternatifler sunar. Kripto para birimi alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlayan bu sistem peer to peer pazar yeri olarak açıklanabilir. Merkezi borsaların aksine merkezi olmayan platformlar gözetim altında tutulur. DEX platformunda işlem yapılacağı zaman kendi özel anahtarlarının kontrolünde işlemler sürdürülür.

Merkezi otoritelerin yer almaması durumunda DEX’ler belirli koşullar altında kendi kendine yürütülen ve her işlemi blokzincirlerine kaydeden sözleşmelerden yararlanırlar. İşlemlerin korunması dijital varlık piyasalarının hızlanan bölümlerini temsil eder. Böylelikle yeni finansal ürünlere öncülük edilir. Geleneksel stock ve fiyat borsaları, alıcıları ve satıcıları tek bir noktada birleştirir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu