Finans Terimler Sözlüğü

Kriptografi

Kriptografi veya şifreleme okunabilir durumda olan verinin içerdiği bilginin istenmeyen taraflarca anlaşılamayacak hale getirilmesini sağlayan yöntemleri kapsar. Kriptografi bir matematiksel yöntemler bütünü olarak nitelendirilir. Önemli olan verilerin güvenliği için gerekli olan gizlilik, kimlik denetimi ve asılsız reddi önleme gibi şartları sağlamak için bu yöntemden yararlanılır. Bilginin iletimi sırasında ve saklanma esnasında karşılaşılabilecek saldırıların algılanması önemlidir.

Kriptografi sistemi, bilgi güvenliğini sağlayabilmek için bir araya getirilmiş ufak yöntemleri kapsar. Yöntemler anahtarsız şifreleme, gizli anahtarlı şifreleme ve açık anahtarlı şifreleme gibi farklı şekillerde ortaya çıkar. Kriptografi yalnızca veri saklanması ve aktarılması problemlerine güvenli çözüm sunmaktan ibaret değildir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu