Haberler

Kripto Platformu JPEX, Hong Kong Soruşturması Nedeniyle İşlemleri Durduruyor

JPEX’in Earn Trading arayüzünde Pazartesi gününden itibaren yeni siparişler verilemeyecek, bu durum bazı varlık yönetimi ürünlerine atıfta bulunan Pazar günü yapılan bir açıklamada belirtildi. Açıklamada, JPEX’in likidite sıkıntısını çözmek için üçüncü taraf piyasa yapıcılarıyla görüşmelerde bulunduğu ifade edildi.

Hong Kong polisi, piyasa düzenleyici Securities and Futures Commission’ın yönlendirmesiyle JPEX’i soruşturuyor. SFC, firmanın lisanssız bir kuruluş olarak şehirde faaliyet gösterdiğini belirtti ve bu, ülkenin Hong Kong’u kripto merkezi olarak büyütme çabalarını teşvik etmek amacıyla daha fazla bireysel yatırımcıyı çekme çabalarını artırdığından beri kurumun verdiği ilk uyarı.

JPEX, Hong Kong makamlarının soruşturmaları sonrasında piyasa yapıcılarının fonlarını dondurduğunu belirtti. Earn Trading’deki mevcut siparişler ürünün vadesine kadar devam edecek. JPEX, yorum talebine yanıt vermedi.

Hong Kong polisi, JPEX soruşturmasıyla bağlantılı olarak etkileyici Joseph Lam Chok’u tutukladı ve yerel medya haberleri ile HK01’de yer alan bir görüntüye göre polis memurlarının ayrı bir araca kutular taşıdığı görüldü.

Hong Kong polisine göre Pazartesi günü dört erkek ve iki kadın gözaltına alındı ve “dolandırıcılık konspirasyonu” şüphesiyle araştırma altındalar. Yetkililer şu ana kadar JPEX ile ilgili 1 milyar Hong Kong doları (127 milyon dolar) tutarında 1,408 şikayet aldı. Operasyon devam etmekte ve daha fazla gözaltı yapılabilir, polis ekledi.

Kaynak: Bloomberg

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu