Finans Terimler Sözlüğü

Kripto Para Yakma İşlemi Nedir

Kripto para yakma işlemi, coinleri dolaşımdan kalıcı olarak çıkararak toplam arzın düşürülmesi sürecini kapsar. Kripto para ekosisteminde yaygın olan ve ‘’coin burn’’ olarak da adlandırılan yakma işlemi mevcut kripto paralarının belirli kısmının kalıcı şekilde dolaşımdan çıkarılması beraberinde farklı durumları da ortaya çıkarır.

Genel olarak coin geliştiricileri tarafından uygulanan yöntemde mevcut tokenleri belirli bir miktarı yakılır. Bu noktada kasıtlı biçimde dolaşımdan çıkarılmış kripto paralar söz konusudur. Kripto para yakma işleminde private keyi geçerli olmayan bir coin adresi yaratılır. Adres paylaşıldıktan sonra adres içerisinde yakılmak istenen miktardaki coin gönderilir. Dolaşımdaki sayının kontrol edilmesi ve fiyatların dengede tutulabilmesi için yakma işlemi yapılır.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu