Haberler

Terra CEO’su ABD’de Yargılanacak mı?

Hukuk uzmanlarından alınan görüşlere göre, Terraform CEO’su Do Kwon, Terra (LUNA) ve stablecoin Terrausd’nin (UST) çöküşü sebebiyle ABD’de yargılanmayacak. Kripto para yatırımcıları tarafından oluşturulan bireysel davalar dışında ABD tarafından dava açılmasının ise söz konusu olmadığı söyleniyor.

Terra ve Terrausd’nin çöküşü küresel alanda büyük bir krize yol açtı. Binlerce yatırımcı parasını kaybederken intiharlar dahi meydana geldi. Do Kwon ise bu süreçten Güney Kore dışındaki ülkelerde sorumlu tutulmadı.

Süreç Büyük Önem Taşıyor

CNBC’nin bildirdiğine göre, George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olarak görev alan Randall Eliason, ABD’de Kwon’a cezai soruşturma açılmasının muhtemel olmadığını söyledi. Eliason, daha önce Adalet Bakanlığı’nda 12 yıl savcı olarak görev almıştı. Akademisyen, savcıların bu özel süreçte suç teşkil eden davranışları kanıtlaması gerektiğini vurguladı.

Hukuk uzmanları, sürecin sağlıklı bir biçimde ilerleyebilmesi için olaya dair belgelerin incelenerek özellikle hem şirket çalışanları hem de yatırımcıları kapsayan bir soruşturmanın gerekli olabileceğinin altını çizdi. Terra krizi için özel bir soruşturma ve hukuk ekibinin kurulması bu noktada büyük bir önem taşıyor.

Ahmet Aslan

Kripto varlıkların yükselişini izlemeye ve analiz etmeye adanmış bir haberci. Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve bu alandaki önemli gelişmeleri okuyucularına aktarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu