Finans Terimler Sözlüğü

Halving Nedir?

“Yarılanma” anlamına gelen halving, madencilikle elde edilen kripto paraların ihracının azaltıldığı bir süreçtir. Litecoin, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin madenciliğinde kullanılan ödül oranının belirli aralıklarla yarıya düşürülmesidir. Bu işlem, sabit bir ihraç oranını hedefleyerek kripto varlığının maksimum arza ulaşmasını amaçlar. Madencilikle üretilen kripto para birimlerinde maksimum adet miktarı belirlidir. Böylece enflasyonun önüne geçilerek arz-talep dengesi korunur.

Halving, kripto para birimlerinin üretilmesini sağlarken aynı zamanda bir blockchain ağının kodunda değişiklikler yaparak iki ayrı ağ oluşturur. İki versiyon arasında yeni bir ağ yaratarak farklı para birimleri elde edilir. Örnek vermek gerekirse,  Bitcoin yarılanarak Bitcoin Cash ortaya çıkar.

Halving Nasıl Oluşur?

Halving, kripto para için çeşitli sebeplerden dolayı protokolün içerisine yerleştirilen, uygulamaya yönelik bir para politikasıdır. Pek çok varlık tarafından kontrol edilen ve merkezi olmayan kripto paranın sürdürülebilirliğinin sağlanmasını amaçlar. Yönetim süreçlerinin yönetilebilmesi açısından önemlidir.

Halving (Yarılanma) mekanizması, ilk olarak Bitcoin’in üreticisi tarafından dolaşıma yeni giren coinlerin enderliğini korumak ve oranını yavaşlatmak için geliştirildi. Blockchain ağına yeni giren coinlerin miktarında azalma oluşması, kripto para varlığına karşı talebi artırır. Bu durum, sınırlı arza sahip olan kripto para birimlerine tepki verir ve değer kazanır.

Enflasyon oranını otomatik olarak kontrol altına alan halving, yeni coinlerin oluşmasını yöneten şeffaf bir algoritmadır. Coin ağını sürdüren madencilerin ödül ve teşvik alabilmeleri için devamlılığı sağlar. Bu sistem, Bitcoin gibi kripto para birimlerinde merkez oluşmasını engelleyerek güvenliği artırır.

Halving Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Halving madencilik işlemiyle gerçekleşen kripto para birimlerinde ödülün belirli periyotlarla bilinçli olarak azaltılmasıdır. Bu işlemin nedenleri şu şekildedir:

  • Kripto para birimlerini kullanan bireylerin ödüllendirilmesi temel nedendir.
  • Coinin ilk üretiminden itibaren madencilik yapan kullanıcıların halvingden daha az etkilenmesi amaçlanır. Bu, kullanıcıların ağa sonradan dahil olanlara göre daha fazla ödül alması sağlanır.
  • Kripto paranın üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanmasının yanında blockchain sisteminde ağın temeli olan transferleri onaylama işini üstlenir.
  • Kripto para biriminde üretim sınırlıdır. Yarılanma işlemi yapılmazsa madenciler ödül alamayacağı için ağdan çekilir ve sistem tıkanır. Kullanıcıların ağda tutulabilmesi ve üretimin devamı için belirli aralıklarla blok ödülü düşürülmelidir.

Yukarıdakiler dışında talep istikrarının düzenli olduğu durumda coin değerinin yükselmesi için zemin hazırlar. Halving coin protokolü doğrultusunda kıtlığı muhafaza etmesinden dolayı kullanıcılar tarafından rağbet edilmesine olanak tanır.

Erkan Koşar

Kripto para dünyasının önde gelen haber yazarıdır. Sektördeki güncel gelişmeleri özgün ve etkili bir şekilde aktararak okuyucuların bilinçlenmesine katkı sağlar. Alanında uzman ve yeniliklere açık bir haberci olarak, kripto para piyasasının nabzını titizlikle takip eder ve objektif bir perspektifle paylaşır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu