FED

Faiz Kararı Açıklandı: Fed Faizi Sabit Tuttu

Fed, enflasyon ve istihdam hedeflerini desteklemek amacıyla faiz oranını yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı almıştır. Bu karar oy birliğiyle alınmıştır ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), maksimum istihdam ve uzun vadeli yüzde 2 enflasyon hedefini korumayı amaçlamaktadır.

ABD’de artan enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022’deki toplantısında 25 baz puanlık bir artışla 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımına gitme kararı almıştır.

Fed, geçen yılın mayıs toplantısında 50 baz puanlık faiz artışını gerçekleştirdikten sonra haziran toplantısında 75 baz puanlık artışla 1994’ten bu yana en güçlü faiz artırımına gitmiş ve bunu temmuz, eylül ve kasım toplantılarında da takip etmiştir.

Ancak Fed, 2022’nin sonlarına doğru faiz artış hızını yavaşlatmaya başlamıştır. 2023’ün ilk toplantısında 25 puanlık artışla bu yavaşlama sürecini sürdürmüş ve ardından mart ve mayıs toplantılarında da faiz oranını artırmıştır.

Haziran toplantısında ise faiz oranını 15 ay sonra ilk kez sabit tutan Fed, temmuz ayında ise politika faizini 25 baz puan artırarak 2001’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkarmıştır. Bu süre zarfında toplam 11 faiz artırımı gerçekleşmiş ve faiz oranı toplamda 525 puan artırılmıştır.

Enflasyon, geçen yıl haziran ayında yüzde 9 ile 1981’den bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra ağustosta yüzde 3,7 olarak kaydedilmiştir. Fed, enflasyonun kontrol altında tutulması ve istihdamın desteklenmesi için kararlarını almaya devam etmektedir.

Ahmet Aslan

Kripto varlıkların yükselişini izlemeye ve analiz etmeye adanmış bir haberci. Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve bu alandaki önemli gelişmeleri okuyucularına aktarmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu