Finans Terimler Sözlüğü

Eşit Dağıtım Nedir?

Hisse senetlerinin halka arz olması durumunda tüm yatırımcıların aynı sayıda lot alması eşit dağıtım olarak adlandırılır. Bu yöntemde yatırımcıların ne kadar parayla emir verdiği önemli değildir. Halka arzlarda dağıtım şu şekilde ayrılır:

  1. Eşit dağıtım
  • Bireysele eşit dağıtım
  • Tamamen eşit dağıtım
  1. Oransal dağıtım

Örnek olarak; bir şirketin arzında toplam hisse adeti 10 milyon, hisseden pay talep eden kişi sayısı 2 milyon olduğunda emir veren kişilere 5’er lot dağıtılır. Yani yatırımcılardan birinin 2 milyon bir diğerinin 5.000 TL emir vermesi arasında bir fark yoktur.

Küçük sermaye ile şirketin hissesinde pay sahibi olmak isteyen yatırımcılar tarafından eşit dağıtıma rağbet fazladır. Halka arz ise yatırımcıların şirket hisselerinden pay almasıdır. Geniş bir tanımla halka arz; ilan ve çağrı yoluyla şirketin paylarını satışa çıkararak hisselerin borsada işlem görmesidir.

Halka arz edilen hisseler paylara ayrılarak kurumsal ve bireysel yatırımcılara dağıtılır. Yatırımcılar sermayelerine bağlı olarak hisse talebi eder. Bu hisse senetlerinin paylaşımı iki farklı yöntemle gerçekleştirilir.

Bireysele Eşit Dağıtım Nedir?

Halka arzlarda bireysele eşit dağıtım, toplam lot adetinin bir kısmının kurumsal yatırımcılara ayrıldıktan sonra geriye kalan lotların bireysel yatırımcılar arasında eşit olarak dağıtılmasıdır. Eşit dağıtımdan farkı payların bir kısmının kurumsal yatırımcılara ayrılmasıdır. Bu sitemin avantajı küçük sermayeyle yatırım yapan kullanıcıların büyük yatırımcıların alım gücünden korunması ve herkese eşit fırsat sunulmasıdır.

Bireysel eşit dağıtımda 1 milyon lotla halka arz olan şirketin 100.000 lotunun kurumsal yatırımcılara ayrıldıktan sonra kalan 900.000 lotun arza katılan yatırımcılar arasında eşit bir şekilde pay edilmesidir. Arza katılan 10.000 kişi varsa her bir yatırımcıya 90 lot düşer. Kişinin emir verdiği lot adeti dağıtılan miktarın üstünde olabileceği gibi çok altında da olabilir.

Eşit dağıtımda en büyük avantaj, arza katılan tüm yatırımcıların hisseden pay alabilme fırsatı sunmasıdır. Bu dağıtımın dezavantajı büyük yatırımcılar içindir. Talep ettikleri hisse miktarı büyük olduğu için diledikleri miktara sahip olamazlar. Halka arza katılmayı düşünen yatırımcıların hangi yöntemle arz olacağını takip etmeleri bu süreçteki stratejilerini planlamaları bakımından öneme sahiptir.

Tamamen Eşit Dağıtım Nedir?

Halka arzlara katılan kurumsal ve bireysel yatırımcıların toplam lottan tamamen eşit miktarda pay almasıdır. Bu yöntem bireysele eşit yöntemden farklı olarak lot ayrımı yapmadan tüm yatırımcılara aynı miktarda hisse düşer. Dağıtımda 1 milyon lot, katılımcı sayısı 1000 kişi ise lot sayısı katılımcı sayısında bölünerek belirlenir.

Halka Arzlarda Hisse Nasıl Alınır?

Halka arza katılarak birikimlerini borsada yaparak yatırım yapmak ya da kar elde etmek isteyen kişilerin temel olarak piyasayı düzenli olarak takip etmesi gerekir. Halka açılacağını ilan eden şirketleri tespit ettikten sonra güvenilir aracı kulumlar kullanarak arza katılım sağlayabilirsiniz.

Ahmet Aslan

Kripto varlıkların yükselişini izlemeye ve analiz etmeye adanmış bir haberci. Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve bu alandaki önemli gelişmeleri okuyucularına aktarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu