Haberler

Dijital Türk Lirası Projesinde Pilot Uygulama

Ortalama 1 yıl önce imzalanan özel protokolün ardından çalışmaları hız kesmeden devam eden Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde HAVELSAN, siber güvenlik ve veri analitiği konusunda sorumluluğu üstlendiğini açıkladı.

Dijital Türk Lirası Ağı için altyapısının hazırlanması ve ağ için Dağıtık Defter Platformu’nun kurulumunun yapılması HAVELSAN tarafından gerçekleştirilecek. Prototip dijital kimlik yönetim altyapısının hazırlanması ve entegrasyonun gerçekleştirilmesi, mobil cüzdan uygulamasının hazırlanması görevlerini üstlenen HAVELSAN aynı zamanda gelecek için planlarını da duyurdu.

Pilot Uygulama Testleri Gerçekleştirilecek

Proje çerçevesinde test, simülasyon ve iş takip araçlarının proje paydaşlarının kullanımına sunulacağı ortam ise HAVELSAN sunucuları üzerinde bulunacak. Saldırı tespiti, zafiyet denetimleri, güvenlik analizi ve sızma testi çalışmaları da yine HAVELSAN bünyesinde değerlendirilecek.

Birinci faz pilot uygulama çalışmalarında TCMB nezdinde prototip tesis edilerek teknoloji paydaşlarıyla dar kapsamlı kapalı devreli bir pilot uygulama testi yapılacak. Dijital Türk Lirası kullanımının ilk önce projede işbirliği yapan kurumların çalışanları tarafından pilot uygulama olarak kullanılması ve çalışanlara tanımlanacak dijital cüzdan aracılığı ile alışveriş imkanı sağlaması hedefleniyor.

Ahmet Aslan

Kripto varlıkların yükselişini izlemeye ve analiz etmeye adanmış bir haberci. Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve bu alandaki önemli gelişmeleri okuyucularına aktarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu