Finans Terimler Sözlüğü

Decentralized

Merkezi olmayan ‘’Decentralized’’ terimi, merkezi bir otoritenin gücünü, merkezi olmayan hale dönüştürme sürecini kapsar. Mevcut olan çoğu finansal sistemi merkezi sistem tarafından yönetilir. Pek çok ülkede finansal sistemi denetleyen, otorite konumunda olan merkez bankası bulunur. Ancak yıllar içerisinde merkezileştirmenin bazı sorunları beraberinde getirdiği ortaya çıkmıştır.

Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılan Bitcoin merkezi para birimlerine en iyi alternatiftir. Herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız olan bu paralar, klasik para birimlerinden daha esnek ve demokratik hale gelir. Bitcoin’i ortaya çıkaran blokzincir teknolojisi merkeziyetçiliğine izin vermez. Kullanıcılar ağın birçok farklı ödeme işlemcisinden biri olma fırsatını elde ederler.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu