Finans Terimler Sözlüğü

Dağıtık Mutabakat

Dağıtık mutabakat genel olarak blokzincir olarak ifade edilir. Ağdaki bütün katılımcıların merkezi otoritelere ihtiyaç duymaksızın işlemlerin geçerliliğine dair fikir birliğine varmaları anlamı taşır. Temelde uçtan uca P2P ağ yapısı, şifreleme ve oyun teorilerine dayalı olan bu sistem verilerin dağıtık mutabakat ekosistemine dahil kullanıcılar arasında değiştirilemez şekilde kayıt altında tutulmasını sağlar.

Evrilmeye sürekli devam eden dağıtık mutabakat teknolojisinin geçmişi temelde 1990’lı yıllara kadar dayanır. Bu teknolojilerin esasında dağıtık ağ yapıları, mutabakat mekanizmaları ve şifreleme algoritmaları gibi 3 temel ayrıntı vardır. Üç özelliğin aynı anda barındırılıyor olması ise sistemin en önemli avantajları arasında yer alır.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu