Finans Terimler Sözlüğü

Dağıtık Defter

Verilerin parçalara ayrılması ve şifrelenerek merkezi olmayan ağlarda saklanması, dağıtık defter sistemi olarak adlandırılır. Bu tür sistemlerde işlerin yürütülmesi, onay alması ve yetkilendirilmesi gibi faaliyetler merkezi otorite tarafından denetlenmez. Ağ katılımcılarının işlemleri bağımsız ağlarda onaylar ve onaylanmış veriler şifrelenerek depolanır.

Dağıtık defter sisteminde verilerin parçalara ayrılması söz konusudur. Her bir parça, ağ katılımcısı olan kullanıcıların sunucularında saklanabilir yapıya sahiptir. Verilere erişim, doğrulama ve güncelleme işlemleri ağ kullanıcıları tarafından gerçekleştirilir. Dağıtılmış defterdeki verilerin şifrelenmesi önemlidir. Anahtar kodu sahipleri verilere erişebilirler. Dağıtık defter teknolojisini kullanan ilk kripto para birimi Bitcoin olarak bilinir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu