Finans Terimler Sözlüğü

Bollinger Bantları Nedir

Bollinger bantları finansal enstrümanın o anki fiyatının yüksek mi yoksa düşük mü olduğu hakkında kullanıcılara öngörü sunabilecek veri göstergesidir. John Bollinger tarafından tasarlanan bantlar üst, orta ve alt olmak üzere 3 ayrı banttan meydana gelir.

Bollinger bantlarının kullanımı birçok açıdan avantaj sunar. Bu bantlar, fiyat üst bant kısmına daha yakınsa fiyatın yüksek olduğunu gösterir. Fiyat alt bant kısmına yakın ilerliyorsa fiyatın düşük olduğu şeklinde yorumlar yapılır.

Finansal enstrümanın fiyat değişiklikleri bazen yatay seviyelerde ilerleyebilir. Bu tür durumlarda bantlar birbirine yakınlaşır ve sıkışmış bir görünüm alır. Bollinger bantlarının daraldığı durumlarda kısa bir süre içerisinde volatil fiyat hareketlerinin olabileceği ortaya çıkar.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu