Finans Terimler Sözlüğü

Blockchain Nedir

Blockchain sistemi bir merkeze veya kişiye bağlı değildir. Blockchain sistemini bu sisteme adapte olan cihazlar oluşturur. İşlemler anonim cihazlar tarafından üstlenir ve dışarıdan gelebilecek müdahalelere tamamen kapalı tutulur.

Blockchain internet sistemlerinin bütün verilerini bir merkezde toplanması yerine birden fazla cihaz veya bilgisayar ile dağıtır. Böylelikle verilere dışarıdan gelebilecek müdahaleler engellenir.

Sistemin herkese açık olması kontrolünün yapılmasını sağlar. Bir blok içerisinde kayıtlı olan işlemleri, cüzdan adresleri, gönderim kodu ve miktarlar herkes tarafından görüntülenebilir.

Herhangi bir merkeze veya kişiye bağlı olunmaması işlemlerin güvenli, ucuz ve daha hızlı yapılabilmesine imkan tanır. Blockchain üzerindeki bütün işlemlerin kontrol edilebilmesi sistemde yapılabilecek müdahale ve korsanlıkların önüne geçilmesini sağlar.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu