Finans Terimler Sözlüğü

Blockchain Platform Nedir

Blokzinciri platformu olarak nitelendirilen blockchain platform, güvenli bir şekilde paylaşılan ve merkezi olmayan ana veri defterlerini ifade eder. Blok zinciri platformu toplu seçilmiş katılımcı grubunun verilerini paylaşabilmesine imkan tanır.

Blokzinciri bulut sistemleriyle birden fazla kaynaktan gelen işlem verilerini toplayabilir ve entegre edebilir. Veriler, kriptografik karmalar şeklinde benzersiz tanımlayıcılarla beraber paylaşılan birçok farklı bloklara ayrılabilir.

Bu platform tek bir doğruluk kaynağı sayesinde veri bütünlüğü sağlar. Böylelikle veri çoğaltmasının ortadan kaldırılması mümkün hale gelirken güvenlik artırılır. Blok zinciri sisteminde dolandırıcılık ve veri müdahalesi önlenebilir durumdadır. Birileri verileri değiştirmeye çalıştığı zaman tüm kullanıcılara özel olarak uyarı yapılır ve girişimi kimin yaptığı öğrenilebilir haldedir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu