Finans Terimler Sözlüğü

Block Reward Nedir

Bitcoin yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i yarattığı dönemlerde blok ödül yani block reward sistemini de belirlemişti. Bitcoin’in merkezi kuralları arasında yer alan block reward, kripto para birimlerine göre ve zorluk derecelerine göre değişebilecek oranlarda blok madenciliği sırasında blokta başarıyla hesaplama yapan yani bitcoin veya altcoinlerden birini bulan madencilere sunulan ödüldür.

Blok Ödülü Nasıl Kazanılır?

Bitcoin madencileri onaylanan işlemlerinin bloklarını oluşturarak ve bu blokları blok zincirine dahil olarak ödül kazanabilirler. Bu durum teşvik primi olarak nitelendirilir. Madencilikte bir blokta hash’ı başarıyla hesaplayan her madenciye ödül sunulur.

Blockchain içerisindeki her başarılı işlem yeni paraların üretilmesine destek olur. Her yeni üretilen kripto para ile madenciye block reward ödülü sunulur.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu