Finans Terimler Sözlüğü

Block Nedir

Block terimi, işlemlere ait verileri depolayan bilgisayar dosyalarını ifade eder. Blocklar, sonsuz blokzinciri oluşturan bir sırayla düzenlenir. Blokzinciri terimi bu durumdan türeyenler arasındadır. Bu sebeple, blokzinciri işlemleriyle alakalı bütün veriler bu blockların içerisinde yer alır ve kayıt altına alınır.

Yeni oluşturulmuş her block, kriptografik teknikleri kullanılarak bir öncekine bağlanır. Zincir içerisinde yer alan blocklar, içerisinde yer aldığı blokzincirin piyasaya sürülmesinden beri gerçekleşen alışveriş işlemlerinin bilgilerini kendi bünyesinde depolar.

Bilgilerin saklanmasıyla birlikte bu zamana kadar mine edilen ilk bloklara kadar erişim sağlanabilir. Oluşum blokları ve oluşum bloklarından sonra yaratılmış her bloğun sayısı block yüksekliği olarak ifade edilir. Blokzinciri ağının temeli olan ve block adı verilen dosyalara kayıt işlemi yapılır.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu