Finans Terimler Sözlüğü

Block Height Nedir

Blok zincirinde ortaya çıkan blok sayıları block height yani blok yüksekliği olarak ifade edilir. Başlangıç bloğu sıfır yüksekliğine sahip olarak belirlenebilir. Blockchain içerisinde yer alan her blok bir blok yüksekliğine sahip olur.

Genesis bloğu olarak nitelendirilen başlangıç bloğu sıfır olarak tanımlanır. Bu durum öncesinin olmadığı anlamına da gelir. Bloklar, blok zincirinde oluşan faaliyetleri veri olarak depolar ve bloğun yüksekliği mevzu bahis blok öncesinde zincirde yer alan blok sayısına işaret eder.

Yeni blokların oluşum hızının bir nevi ölçüsü olan blok yüksekliği blokların tanımlayıcısı olarak da çalışır. Madencilerin çözdüğü kripto bulmacalar ile oluşan bloklar aynı anda çift taraflı operasyona maruz kalırsa aynı yükseklikte iki blok oluşur.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu