Finans Terimler Sözlüğü

Block Explorer Nedir

Block explorer yani blok gezgini, kripto para birimi ve blokzincir kullanıcılarının araç kutusunda yer alan önemli bir detaydır. Kullanıcıların web sayfalarında gezinmesine izin veren ve tarayıcılara benzer şekilde blockchain veya block explorers, kullanıcıların bir blockchain üzerinde gezintisini mümkün kılar.

Bir blok gezgini belirli blok zincirlerinden farklı veriler sağlayan, genellikle bir web tarayıcısı aracılığıyla çevrimiçi olarak kullanılabilen web uygulaması olarak nitelendirilir.

Kripto para birimlerinin veya blok zincirlerinin kendine ait olması sebebiyle çok fazla sayıda blok gezgini ortaya çıkar. Bu durum bir Bitcoin blok gezgini sayesinde işlemleri izleyemeyeceğiniz anlamına da gelir.

Bitcoin ve Ether gibi popüler kripto para birimleri yüksek sayıdaki blok gezgini teklifine sahip olur. Belirli kripto para birimleri için farklı aramalar yapılmalıdır. Kullanılan blok zinciri türüne bağlı olarak özel ve genel blok zinciri gezgininin bulunduğunu bilmeniz önemlidir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu