Haberler

Bitcoin Fiyatı Neden Düşmeye Başladı?

Bitcoin günün erken saatlerinde %5 gibi ciddi bir kayıp yaşadı. Bir süredir devam eden düşüşler akıllarda soru işaretleri bıraktı. Federal Rezerv politikalarını sıkılaştırmaya hazırlanırken yatırımcıların son kazançlarının tamamını sildi.

Yaşadığı son yükseliş ile 32.000 dolarlık seviyelere gelen ancak yükselişten 24 saat sonra %5 değer kaybeden Bitcoin 29.867 dolar seviyelerine kadar geriliyor. Düşüş, yüksek enflasyonu kontrol etmek amacıyla 8,9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlayan ABD Federal Rezervi tarafından tetikleniyor.

Veriler İlgi Çekici

FED, 4 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda açıkladığı bilançosunu ayda 47,5 milyar dolar oranında düşürmeye başlamıştı. Hareketlilik piyasadaki düşük likidite koşullarına işaret ettiğinden dolayı fiyatlar için düşüş eğilimi başladı.

Bilançonun azalması, faiz oranı artışı gibi diğer önlemler ise enflasyonu kontrol edemediğinde FED tarafından kullanılan bir hamle oluyor. Bu tarz bir önlemin kullanılması enflasyonun neden olduğu yüksek ekonomik risk miktarını da sergiliyor.

CME Group tarafından gelen veriler ise yatırımcıların %99’undan fazlasının FED’in Haziran toplantısında en az 50 ile 80 puan artırmasını beklendiği yönünde. Coinglass verilerine göre 24 saat içerisinde ortalama 154 milyon dolarlık BTC pozisyonu tasfiye edildi. Bunlardan %89’unun long pozisyonlarda olması dikkat çekti.

Ahmet Aslan

Kripto varlıkların yükselişini izlemeye ve analiz etmeye adanmış bir haberci. Blockchain teknolojisi ve dijital varlıklar hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve bu alandaki önemli gelişmeleri okuyucularına aktarmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu