Finans Terimler Sözlüğü

ATL (All Time Low) Nedir?

Tüm zamanların en düşüğü anlamını taşıyan All Time Low, kısaca ATL, bir kripto para biriminin ortaya çıktığı zamandan bu yana en düşük fiyatını ifade eder. Varlığın piyasalar üzerinde şimdiye kadar ulaştığı minimum fiyat için ATL kullanılır.

ATL, bir varlık piyasaya çıktığı zaman belirlenir. Yatırımcılar yeni varlıklara tam olarak güvenmiyor olabilirler. Bu durum piyasaya yeni çıkan varlıkların fiyatının düşük olmasına sebep olabilir. Diğer yandan bazı özel durumlarda piyasaya yeni çıkan varlığın kullanımının zorlaşması için çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Yaptırımlar ATL ortaya çıkarabilir.

Tüm zamanların en düşük değeri, bir varlığın satılabileceği minimum teorik fiyatı gösterir. Bu özel değer, potansiyel alıcının varlığı satın almak için harcaması gereken minimum fiyatı gösterir. Varlık yılda, ayda veya günde birkaç defa tüm zamanların en düşük değerini görebilir.

Varlıkların All Time Low seviyelerine ulaşması varlığa olan inancın düştüğü anlamına da gelebilir. Varlığın fiyatı tüm zamanların en düşük seviyelerine geldiği zaman yatırımcılar için bu durum bir sinyal olarak nitelendirilir. Yüksek hacimli satışlar ATL ortaya çıktığı zaman söz konusu olabilir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu