Finans Terimler Sözlüğü

ASIC Miner Nedir

ASIC, Application Specific Integrated Circuit’in kısaltmasıdır. Uygulamalara özgü tümleşik devreler, belirli hedefler için özel olarak tasarlanır ve cihaz haline getirilir. Madencilik için özel tasarlanmış bir ASIC, standart bir programlanabilir devreyle kıyaslandığı zaman daha iyi performans sergiler.

ASIC sistemleri daha az enerji tüketebilen küçük boyutlara sahiptir. Kişisel bilgisayarların kripto para madenciliği için uygun olmaması sebebiyle ASIC ortaya çıkmıştır. Standart ekipmanlarla çalışıldığı zaman ortaya yüksek bir enerji tüketimi de çıkar.

Madencilik için Özel ASIC’ler

Alım, satım ve transfer işlemleri Bitcoin’in bağlı olduğu Blockchain kayıtlarında tutulur. Daha sonra işlemlerin üyeler tarafından onaylatılması beklenir. Onay verildikten sonra ilgili tutar cüzdandan düşülür ve karşı tarafa aktarılır.

Transfer işlemleri blok zincirlerine madenciler tarafından gönderilir. Yapılan ve yapılacak bütün Bitcoin işlemlerinin kaydedildiği blockchain kayıtları görüntülenebilir veriler olarak öne çıkar.

ASIC’ler yalnızca madencilik amacı ile tasarlanan özel cihazlardır. Kripto madenciliğindeki SHA-256 karma sorunlarını işleyebilmek için tasarlanması avantaj sunar. Tek seferlik görevler için tasarlanan silikon işlemci çipleri ASIC olarak nitelendirilir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu