Finans Terimler Sözlüğü

Anti Money Laundering Nedir

AML olarak kısaltılan Anti Money Laundering, kara para aklamanın önlenmesi anlamını taşır. Kripto para dünyasında AML, kripto paraların yasal olmayan işlemlerde kullanılmasını engelleyebilmek için yapılan çalışmaları kapsar.

Kara para aklama karşıtı yasaları ve yasaların ihlal edilmesi sonucunda gerçekleştirilecek prosedürler AML çerçevesinde değerlendirilir. AML önlemleri vergi kaçakçılığı yapılması terörizmin finanse edilmesi gibi suç faaliyetlerini odak noktasında tutar.

Anti Money Laundering (AML) Gerekli mi?

Kara para aklama faaliyetlerinin kolay tespit edilebilir hale gelmesi AML sayesinde mümkün olmuştur. Belirli bir hesaba sürekli fon akışı sağlanması ve hesaplar arasında yüksek miktarda para transferi işlemi yapılması AML yazılımlarına takılabilir.

Kripto paralar blokzinciri teknolojisiyle çalışırlar. Blokzinciri teknolojisinin temelinde ise merkeziyetsizlik kavramı bulunur. Bu sektörde yapılabilecek düzenlemeler ve kullanıcıların kimliklerinin tespiti ekosistemin benliğine aykırı olabilir. Fakat kullanıcı güvenliğinin sağlanabilmesi için büyük bir önem taşır.

Kripto paralar cüzdanların anonim olmasından dolayı kara para aklama faaliyetlerinde değerlendirilebilir. Ortaya çıkabilecek yasa dışı faaliyetler kullanıcıların sektöre olan güvenini sarsabilir. Bu sebeple, AML düzenlemeleriyle güven sarsıcı durumların engellenmesi planlanır.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu