Finans Terimler Sözlüğü

51% Attack Nedir?

%51 saldırısı, blokzinciri sisteminde hash oranlarının çoğunluğuna sahip kişi ya da grupların ağ kontrolünü ele geçirmek için gerçekleştirdiği özel bir siber saldırı türüdür. Bu saldırı türü blokzinciri sisteminde ciddi bozulmalara sebep olur.

51% Attack Saldırısının Amacı Nedir?

%51 saldırısı gerçekleştiren kullanıcılar, blokzincirinde yer alan diğer madencilerin işlemlerini engellemeyi ve sistemin kontrolünü ele almayı hedeflerler. Salgırdanların blokzincirindeki diğer işlemleri geriye çevirmesi durumu söz konusu olursa çift harcama sorunları başlar.

51% Saldırısının Gerçekleşme Olasılığı Nedir?

Büyük ağların %51 saldırıları ile karşılaşma oranları diğer küçük ağlar ile kıyaslandığı zaman daha düşüktür. Bitcoin gibi blokzincir ağlarında %51 saldırısının gerçekleşmesi bir hayli zordur. Bitcoin ağları %51 saldırılarına karşı kendisini koruyabilecek özel teknolojilere sahiptir.

Damla Eliz

Kripto para dünyasında tanınmış bir haber yazarıdır. Kripto para projeleri, teknolojik gelişmeler ve piyasa analizleri konusundaki yazılarıyla bilinir. Sektördeki yenilikleri takip eden ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı amaçlayan bir perspektife sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu